Blog
.

Zřejmě se nenajde žádný řidič v Česku, který by neznal výrobce světelné techniky s názvem Osram. Firma s více než stoletou tradicí se stále drží v popředí zákaznického zájmu, a to nejen v automobilovém průmyslu. Dobré jméno Osram bylo známo v naší zemi již za socialismu, ale od té doby uplynulo mnoho let a kromě standardních halogenových autožárovek máme možnost do předních světlometů instalovat i něco výjimečného.

jízda za deště

V čem spočívá výjimečnost autožárovky Osram Cool Blue Intense

Intenzivní chladná modrá – tak zní volný překlad názvu výrobku, který si v současné době získal přízeň mnoha řidičů z celého světa. Jednu z předních příček v počtu prodaných kusů v Česku, v silné konkurenci několika špičkových výrobců autožárovek, si však nedobyl náhodou. Co je na těchto žárovkách výjimečného, a proč mu pracovníci vývoje věnují tolik pozornosti?

.

Parodie xenonů – xenonová výbojka je dosud nejvýkonnější zdroj světla v automobilovém průmyslu. Nejde o halogenovou žárovku, ale vysokotlakou výbojku, jejíž výkonnostní parametry jsou dány samotným principem vyzařování světla ze zažehnutého vysokonapěťového výboje. Tvůrci halogenové autožárovky Osram Cool Blue Intense se výbojkám chtěli alespoň přiblížit působivým, efektním vzhledem, který dodá vozidlu, zejména s transparentními světlomety, zajímavý ráz.

večerní dálnice

Bezpečnější jízda – samotný vzhledový efekt však není tím podstatným, proč nás dokáže oslovit právě tento typ žárovek. Barva vyzařovaného světla se přibližuje hodnotě 4200 K, jde o téměř ideální bílé neutrální spektrum, podobné dennímu slunečnímu svitu, a spolu s vyšším jasem a kontrastem přispívá k větší pohodě při řízení za snížené viditelnosti. Řidič tak snáze a rychleji rozpozná dopravní značení, lépe zareaguje na vzniklou situaci před vozidlem, dobře se orientuje v prostoru a zůstává po celou dobu při řízení v bdělém stavu. Je totiž známo, že delší jízda za tmy s žárovkou o teplotě chromatičnosti nižší, než 3500 K, zvyšuje únavu a nesoustředěnost, a někdy dokonce vyvolává usínání za volantem.

.